xml version = "1.0"encoding = "UTF-8" ?>
A kutya vagy eb (Canis lupus familiaris) ujjon járó emlős ragadozó állat, a szürke farkas (Canis lupus lupus) háziasított alfaja. Az egyetlen olyan állatfaj, amely tudományos nevében megkapta a familiaris, azaz a családhoz tartozó jelzőt.
Ezenkívül tágabb értelemben kutyának neveznek a kutyafélék (Canidae) családján belül a valódi kutyaformák (Canini) nemzetségéhez tartozó több más fajt is: ilyenek például a kisfülű kutya (Atelocynus microtis), az ázsiai vadkutya (Cuon alpinus), a nyestkutya (Nyctereutes procyonoides), az afrikai vadkutya vagy hiénakutya (Lycaon pictus) és az őserdei kutya (Speothos venaticus). A háziasított kutyát mindezektől a házikutya elnevezéssel különböztetik meg. Szócikkünkben „kutya” alatt a házikutya értendő.
A kutyák munkatársként/munkaeszközként (például: őrkutyák, vadászkutyák, szánhúzókutyák, vakvezetőkutyák), terápiás állatként , házi kedvencként, táplálékforrásként (például a Csau csau)(elsősorban Kelet-Ázsiában, vagy éhínség idején) egyaránt szolgálják az embereket.
A kutya szavunk hangutánzó eredetű állathívogató szóból ered. Erre mutat sok alakváltozata: kucsa, kucsu, kucsó, kucó. A magyartól függetlenül kialakult, hasonló kutyahívogató szavak például a szerb és horvát kuci, az ukrán kucsu kucsu, az oszmán-török kuçukuçu.
Az eb szó ugor kori örökségünk. A másik két ugor nyelvben (manysi és hanti) a kutya neve emp. Az eb szó ma már csak hivatalos és szaknyelvi szóként („ebadó”, „ebtenyésztő”), illetve egyes kifejezések, szólások és közmondások elemeként használatos („ebadta”, „ebihal”, „ebugatta”, „eben gubát cserél”, „ebek harmincadjára vet”, „ebül szerzett jószág ebül vész”, „eb ura fakó” stb.).
A kutya a farkas háziasításával (domesztikációjával) jött létre, amint azt mitokondriális DNS-adatok is bizonyítják A háziasítás kezdetének időpontját tudományos viták övezik, de általában 10 000–100 000 évvel ezelőttre teszik, vagyis a kutya a középső kőkorszak vagy az újkőkorszak óta társa az embernek. A háziasítás kezdeteiről semmilyen dokumentum sem maradt fent, ezért főképp feltételezésekre hagyatkozhatunk.[5] A németországi Oberkassel környékén feltártak egy hozzávetőleg 33 ezer éves kutya állkapcsot, amely a legkorábbi ismert háziasított állat maradványa lehet, illetve Szibériában egy koponyát. A két lelet azt a feltételezést támasztja alá, hogy a domesztikáció egyszerre több helyen ment végbe.
Létezik olyan vélemény is, hogy a kutyák az emberrel együtt jelentek meg hozzávetőleg 125 ezer évvel ezelőtt.Ennek a véleménynek azonban ellentmond, hogy olyan vadkutyát nem találtak, amely nem elvadult volna. A legtöbb lelet Izraelből és Palesztina területéről származik, ami a kutya délnyugat-ázsiai eredetét látszik igazolni. A koponyaszerkezet alapján viszont a kelet-Ázsiai kialakulás és a kínai farkastól való származás is lehetséges. A mitokondriális DNS-vizsgálatok alapján is a kelet-ázsiai teória a valószínűbb, ugyanis innen származtak a legváltozatosabb minták. Viszont mára már bizonyos, hogy a kutya kizárólagos őse a farkas. (Konrad Lorenz egy ideig bizonyos kutyaféléknek más őst, az aranysakált tulajdonította, de később visszavonta elméletét. A kutyafajták közötti genetikai variáció nem kisebb, mint a farkasok és a kutyák közötti (0,2%).
A vadkutyák vagy farkasok illetve az emberek vadászati stratégiája valószínűleg nagyon hasonló lehetett, azonban az eltérő fizikai adottságok nem vetélytársakká, hanem szövetségessé tette őket. Ennyi idő után nehéz megmondani mi lehetett az első lépés a két faj együttműködésében, de talán valahogy úgy kezdődhetett a dolog, hogy a tűz mellett ülő ember a körülötte bóklászó farkashoz nem egy követ vágott, hanem egy lerágott csontot dobott neki. Lehet, hogy eleinte nem is vadásztársat, hanem egyszerű élelem és prémforrást látott a farkasokban.
Az emberek körül bóklászó, azokkal együtt nomád életmódot folytató kutyák valószínűleg előbb jelezték az idegeneket vagy egyéb veszélyeket, mint ahogy azokat az emberek észrevették volna, esetleg el is riasztották azokat, vagy együtt szállhattak szembe a veszéllyel ezzel növelve az emberek és a kutyák biztonságát egyaránt.
A kutyák háziasításával kapcsolatban rókákkal végeztek kísérleteket. Kiválasztottak néhány hím és nőstény rókát, és az emberrel barátságosabbakat tenyésztették tovább (ez volt az egyetlen szelekciós szempont). Néhány generáció után egyre több kutyára jellemző viselkedési és külső jegy jelent meg a populációban.
A kutyák nagyon sok módon segítik az embert. Minden feladathoz más a kutya optimális testfelépítése, illetve viselkedése.A világon jelenleg mintegy 430 kutyafajta van nyilvántartva, és a mai napig folyik új fajták kitenyésztése. Ezek közül egyre kevesebbet használnak arra a célra, amire kitenyésztették őket, így egyre több fajta válik ketté kiállítási és munka vérvonalra (például a német juhász és a labrador retriver). Az eredeti feladatok eltűnésével a tenyésztési szempontokból is eltűnik az eredeti tenyésztési cél. Például napjainkban egyre több pásztorkutya fajta a nyájak őrzése és terelése helyett őrző-védő szerepkörben szerepel. A kutyáknál megkülönböztetik a két vagy több fajta kereszteződéséből származó a keverékeket és a fajtatiszta egyedeket. Utóbbiakat törzskönyvi nyilvántartásba veszik. Az azonos fajtájú egyedeket közös külső és belső jellemzők (úgynevezett vézenjegyek) kötik össze a közös származáson kívül. Ezeket a fajtastandard tartalmazza. A fajtajegyek némelyike negatívan hathat a kutya egészségére, ilyen rizikófaktor például a spánielek hosszú füle. Más külső jellemzők egyenesen genetikai rendellenességként foghatók fel, például a buldogok állkapcsa, a meztelenkutyák vagy a tacskók rövid lába. A keverék kutyákat másképpen korcsnak is szokták nevezni. A két fajtiszta kutya szándékos keresztezéséből született kutyákat gyakran fajtakeresztezettnek nevezik.
A kutyafajtákat tíz csoportba osztották. Ezeket megjelenés vagy szerep alapján alakították ki. A tíz csoport:
A Vuk Fekete István regénye, mely 1965-ben jelent meg. Az író 1940 és 1966 között megírt állattörténetei közül napjainkra talán a legismertebb és a legsikeresebb, köszönhetően részben a belőle készült rajzfilmnek is. A mű egyszerre állattörténet és fejlődésregény, s bár regényeit napjainkban többnyire meseregényként vagy ifjúsági regényként ismerik, a Vuk stílusa és jellemábrázolása is túlmutat a gyermekeknek szóló mese ismérvein. A kiadó a regényt „állatregény” alcímmel látta el.
Az író a tőle megszokott, kedves, érdekes stílussal beszéli el Vuk életútját, az első önálló lépésektől a felnőtté válásig. Vuk, a rókakölyök nyolcadmagával jött a világra egy tóparti rókavárban. Apja, Kag, és anyja, Íny, akik a rókanemzetség jeles tagjai, szürkülettől hajnalhasadtáig vadásznak, hogy az örökké éhes apróságokat jóllakassák. Egy napon a rókacsalád amúgy is zilált de boldog életét felborítja a bosszúálló vadászok hada, akik a baromfiudvart gyakran megdézsmáló rókák ellen hajtóvadászatra indulnak. A két rókaszülő, valamint hat kisróka elpusztul, Vukot anyja még a vadászok jövetele előtt kimenti a kotorékból, egyetlen életben maradt testvérét pedig a falu egyik vadásza veszi magához.
Vuk örökölte nagyapja legendás hírű vérét, szimatát, vadászszenvedélyét, ennek is köszönheti a nevét, amelyet apja a híres nagyapára való tekintettel adott az eleven kis rókakölyöknek: „Vuk lesz a neve, mint az öregapjának. Vuk, ami annyit jelent, hogy minden rókának félre kell állni az útból, ha vadászatra indul.” Nagybátyja, a magányos Karak veszi Vukot pártfogásába, s a kisrókát megtanítja a szabad portyázók életének minden ravaszságára és tudományára.
Vuk remek tanítvány, s ez Karakot is büszkeséggel tölti el: örömmel nyugtázza, hogy a kölyök lassacskán túltesz tanítómesterén, s nagyapjához válik hasonlóvá, „aki első volt a rókák között”. Egyik éjszakai zsákmányszerző körútja során Vuk a vadász kertjébe is eljut, ahol rátalál a ketrecben nevelt testvérére, s megígéri neki, hogy Karak segítségével kiszabadítja a fogságból. A szabadítására indított akció sikerrel jár, s hárman élnek tovább Karakkal, a szántóföld közepében rakott nyári rókafészekben.
Nemsokára Karak is áldozatul esik az emberek vadászszenvedélyének, így a két testvér egy darabig még együtt marad a hegyoldalban lévő régi barlangban, majd engedelmeskedve a természet szavának, ki-ki a saját párjával éli tovább a vadonbéli állatok szabad, veszélyekkel teli, de mindenképpen csodálatos életét.
A Vuk című regény egy felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt szóló történet. Az író igen népszerű állattörténete a kisróka felnőtté válását helyezi középpontba, aki a rögös utat bejárva szembesül a rókaélet örömeivel és nehézségeivel, miközben megtanulja, hogy mit jelent a család, és mit jelent az idősebb, tapasztaltabb mestertől tanulni. A történet során különböző tulajdonságú, jellegzetes magatartástípust és viselkedést megtestesítő szereplőkkel találkozik, s a bátorsága mellé végül kellő tudást, bölcsességet szerez. A kezdetben vakmerő és vagány róka végül céltudatos, családjáról is gondoskodó felnőtté válik.
A mű állattörténet és fejlődésregény, melyben a kalandos cselekmény pontos természetábrázolásba ágyazódik, s a legfontosabb emberi értékeket ‑ mint szabadság, bátorság és szolidaritás ‑, a játékos, színes próza teszi élvezetessé. Fekete István karakterei többségében állatok, akiket az író emberi tulajdonságokkal és jellemvonásokkal ruházott fel. Megismerjük, hogy hogyan boldogul egy róka az állatvilágban, ahol egyszerre üldöző és az üldözött szerepében kell megállnia a helyét. Ugyanakkor az állatok szemszögéből látjuk mi önmagunkat, az embert, tehát azt is megtanulhatjuk, hogy nem élhetünk felsőbbrendűen, az állatokon uralkodva, hisz átélhetjük, hogy mit érezhet, mit gondolhat az az állat, akinek az élete felett ‑ és gyermekeinek élete felett ‑ az ember ítélkezik, a kénye és kedve szerint.
Fekete István a Vuk és az ahhoz hasonló állat-regényeiben számtalan állatnevet költött, melyek közül több mára legendássá vált.[1]
Az eredeti regényhez ifj. Fekete István írt folytatást „Vuk és a Simabőrűek” [2], illetve „Vuk újra otthon” [3] címmel[4].
1980-ban a Magyar Rádió Művészeti Produkciós Szerkesztőségében készült egy rádiójáték, mely Fekete István azonos című regénye alapján írta Szabó Éva. A hanglemez 1982-ben jelent meg a Hungaroton gondozásában Dargay Attila borítógrafikájával.
Szereposztás:
Alkotók:
A Móra Ferenc Könyvkiadó 2006-ban hangoskönyvet készített a regényből (CD, ISBN 9631182037). A hangoskönyv 155 percnyi hanganyagot tartalmaz[5].
Dargay Attila 1972-ben képregényben is megrajzolta a Vukot, majd 1981-ben egy „egész estés” rajzfilmet készített a regény és a képregény alapján, szintén Vuk címmel. A rajzfilm nagy vonalakban követi a regény történetét, néhol egyszerűsítve, máshol vidám jelenetekkel és motívumokkal kiegészítve azt. Feltehetően az egyik legszélesebb körben ismert és elismert magyar „rajzfilm-klasszikus”.
A képregény alapján készült film 1980–81-ben született meg a Magyar Televízió megrendelésére a Pannónia Filmstúdióban. Négyrészes (kb. 20 perces) sorozatként indult, majd ebből állt össze teljes játékfilmmé. Magyarországon 1981 és 1989 között 2,5 millióval növekedett a nézettségek száma. 2011-es árakon számolva 600 millió forintba került.[
A Compact Disco egy magyar elektronikus együttes és zenei produceri kvartett. 2008-ban alapította három különböző zenei hátterű zenész Budapesten. Magyarországot ők képviselték a 2012-es Eurovíziós Dalversenyen Azerbajdzsánban, ahol 19 ponttal a 24. helyezést érték el.
Lotfi, Pál és Walkó először 2005-ben találkoztak, amikor Lotfi Behnam techno produceri duója, a Collins and Behnam Adamski és Seal Killer című számát tervezték feldolgozni és ehhez énekest kerestek. A televízióban látta énekelni Walkó Csabát és felkérte, hogy énekelje fel a feldolgozást. Walkó akkoriban egy funk-pop zenekarban, a Brownfieldben énekelt és megkérte néhány zenésztársát, hogy kísérjék el a felvételre. Közülük az egyik volt Pál Gábor, aki a Toy Division nevű nu-jazz zenekarnak is alapítója volt. A három zenész ekkor találkozott először.[1]
2008 nyarán Lotfi felvetette Walkónak egy vokális elektronikus popzenei együttes ötletét, aki megkérte billentyűsét Pált, hogy csatlakozzon hozzájuk. Először 2008 augusztusában ültek össze, és rögtön nekiláttak az első daluk elkészítéséhez (ez később a "Fly or Dive" címet kapta).[1]
2009 márciusáig írták és hangszerelték a dalokat. Ekkorra házi stúdiójukban az éneksávok kivételével a teljes zenei alap elkészült és áprilisban nekifogtak az ekkor még címnélküli első albumuk stúdiómunkálatainak véglegesítéséhez: az énekek felvételének, a keverésnek és a masteringnek. Ezek a munkálatok a Collins & Behnam Lotfi melletti másik tagja, Némethy Gábor (azaz Collinsnak) Groovejack Stúdiójában készült el 2009 áprilisa és júliusa között.[1]
Mire a nagylemez elkészült, a zenekar tagjai megállapodtak abban, hogy a zenekar neve Compact Disco, az album címe pedig Stereoid lesz. A felvétel meghallgatása után a független lemezkiadó, a CLS Music (akkor még CLS Records) érdeklődést mutatott iránta. 2009 szeptemberében aláírták a szerződést, és a nagylemez decemberben megjelent.
Az együttes 2010 januárjától kezdett koncertezni, főleg Magyarországon, de Erdélyben is. Az első videoklipjüket az „I’m in Love” című számukhoz forgatták, ami hamarosan számottevő népszerűségre tett szert és számos magyar slágerlistán az első tíz közé került. A klipet nem sokkal az első albumuk megjelenése előtt 2009 novemberében forgatták a Studio X, egy videoklip- és reklámfilmkészítő csoport gyártásában.
Nem sokkal a Stereoid megjelenése után a Compact Disco-t jelölték a 2010-es Fonogram-díjra „Az év elektronikus zenei produkciója” kategóriában.[2]
Mivel a magyar közönségben az „I’m in Love” sikere ellenére sem nagyon tudatosult, hogy a Compact Disco egy zenekar és egy magyar zenekar,[3] ezért a zenekar második videoklipként egy, csak a zenekart bemutató úgynevezett image-klip leforgatása mellett döntött.[4] Erre 2010 májusában került sor a „Without You” című számra, ismét a Studio X közreműködésével.
Ugyanebben a hónapban egy újabb jelölést kapott az együttes, a magyar Bravo magazin a zenekart „az év felfedezettje” kategóriában a 2010-es Otto-díjra jelölte.[5] Szintén májusban a Magyar Rádió felkérte a Compact Disco-t, hogy az MR2 Petőfi adón futó Akusztik nevű műsorban lépjenek fel repertoárjuk egy a műsorhoz illő, akusztikusabb hangszerelésű változatával.[6] A felvétel 2010. szeptember 7-én került először adásba.
A 2010-es nyári fesztiválidényben a zenekar szinte az összes jelentősebb magyar fesztiválon fellépett és ugyanerre az időszakra esett, hogy a magyar MTV Icon című műsorában Ákos két dalát dolgozza fel.[7] A fesztiválkoncertekre Pál és Walkó felkérte egykori Brownfield-beli zenekartársát, a basszusgitáros Sándor Attilát, hogy a fellépéseken csatlakozzon az együtteshez, aki nem sokkal később, novemberben a zenekar tagjává vált. Bizonyos alkalmakkor egy dobos is része volt a koncert-felállásnak.[4] Ugyancsak 2010 novemberében a Red Bull felkérésére a zenekar leforgatta harmadik videoklipjét a „Fly or Dive” című számukra, ezúttal már harmadszorra a Studio X-szel közösen.[4]
Az év során az „I’m in Love” és remixei minimum az első negyven közé jutva számos slágerlistára felkerültek, többek között az brit Buzz Chartra[8] és a svájci Swiss DJ Chartsra[9] is. A dal első helyre került a magyar dance slágerlistán, a VIVA Club Charton[10] Világszerte elismert DJ-k, köztük Tiësto, Ferry Corsten, Alex Gaudino, Oliver Lang, Mischa Daniels, Henry John Morgan, Chris Finan, Ant Nichols, és Paul Ughes műsorukra tűzték a számot.[11]
A zenekar számos magyar művésznek készített remixeket, köztük a ’’’Holdviolának’’’ ’’„Erdő, erdő”’’ című számukra, illetve a ’’„Bánat utca”’’ című slágerükre, ami azonnal klubsiker lett. Emellett a népszerű előadó ’’’Ákos’’’ számára is készítettek egy remixet 2010-es albumának második, ’’„A fénybe nézz”’’ című kislemezére.[4]
2010. november 15-én, négy heti szavazás után az együttes a közönség szavazatai alapján megnyerte az MTV brand:new választást,[12] amiben segítséget nyújtott a zenekar saját, Gémes Antos színművész közreműködésével készült ’’„Segíts Antosnak!”’’ című vírusvideó-sorozata, amelyre a reklámszakma is felfigyelt.[13] 2010. december 6-án a Compact Disco ingyenes elérhetővé tette debütáló nagylemezét a Lángoló Gitárok zenei blogon.[4]
2010 végén a zenekar elkezdett dolgozni második, II című nagylemezén.[14] A felvételek a Compact Disco házi stúdiójában készültek az énekfelvételeket leszámítva, ezek ismét a Groovejack Studióban készültek, 2011 áprilisában. A keverést és a masteringet
Patai Anna 1999 augusztusában látta meg a napvilágot Budapesten és a mai napig ott él. A kislány rendkívül különleges hangját az édesapja fedezte fel, aki zenész és utána a család többi tagja is felfigyelt tehetségére. Két nővére pedig titokban nevezte be a Megasztár című tehetségkutató 2010-es tavaszi castingjára, ahol nagy sikert aratott és bejutott az élő showra ahol egészen a 6. döntőig jutott, ám két ajánlatot isk apott: A Bőröndmese musical színdarabban játszik főszerepet, amit 2011 tavaszán mutattak be.Dobrády Ákossal is készített duettet Pár nap még nem a világ a dal címe. 2011 nyarán jelent meg első klipje Küld el a mosolyod címmel és szintén ebben az évben több musicalben is bizonyít.
Érdekességek, kedvencek:
Az apukája zenész egy étteremben, az anyukája pedig műkörmös.
Ha nem jön össze neki az énekesi karier állatorvos szeretne lenni.
Kedvenc étele a spagetti és kedvenc itala a jeges tea.
Kedvenc előadói: Miley Cyrus, Michael Jackson, Selena Gomez.
Kedvenc magyar sztárjai: Király Viktor, Caramel, Tóth Vera.
Kedvenc színe a pink.
Nem sportol, de nagyon szeret úszni.
Wolf Kati (teljes nevén Wolf Katalin; Szentendre, 1974. szeptember 24. – ) magyar énekesnő. Bár gyakorlott előadó, egy nagylemezzel a háta mögött (Wolf-áramlat, 2009), valójában a magyar X-Faktor tehetségkutató műsorban tűnt fel 2010-ben. Ő képviselte Magyarországot a 2011-es Eurovíziós Dalversenyen Düsseldorfban, a Szerelem, miért múlsz? című dalának angol–magyar nyelvű verziójával, a What About My Dreams? című dallal. A dal a szavazatok alapján 53 pontot kapott, ezzel a 22. lett a huszonöt döntőbe került versenydal közül.
Wolf Katinak két bátyja van; férjezett, és két gyermek édesanyja. Édesapja Wolf Péter Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, aki több neves magyar művésznek, köztük Kovács Katinak írt már dalt, illetve karmesterként kétszer szerepelt az Eurovíziós Dalversenyen.
Kati a gyermekkorát Szentendrén töltötte. 1981-ben vált ismertté, amikor elénekelte a Vuk című rajzfilm főcímdalát, az eredeti, Maros Gábor által előadott szerzemény nyomán. A főiskolát szolfézs-karvezetés tanár szakon végezte, s közben több együttesben is énekelt (Stúdió Dél, Sunny Dance Band, New Chocolate, Avocaldo, Enjoy). 2001 óta tagja a Queen Tribute zenekarnak, valamint gyakran fellép a Nagy János jazz-zenekarral is. 2006-ban a Szombat esti láz első sorozatának egyik vokalistája. 2009-ben jelent meg első önálló lemeze, a Wolf-áramlat, melynek dalait édesapja, Wolf Péter szerezte. 2010-ben indult az X-Faktor című tehetségkutató versenyen, ahol a döntőben hatodik helyezést ért el.
Eddigi legsikeresebb saját dala a „Szerelem, miért múlsz?” címet viseli, melynek szövegét Geszti Péter írta, zenéjét pedig Rakonczai Viktor és Rácz Gergő szerezte. 2011. február 28-án forgatták hozzá a hivatalos videoklipet, majd írták meg az angol–magyar nyelvű verziót. A dallal Magyarországot képviselte a 2011-es Eurovíziós Dalversenyen Düsseldorfban, és a szavazatok alapján a 22. helyezést érte el. Az angol nyelvű cím What About My Dreams?, vagyis "Mi van az álmaimmal?".[1]
2011-ben ő énekelte el a DTK-show karácsonyi dalát Pély Barna, Szekeres Adrien, és Roy társaságában; a dal természetesen 2011 egyik legnépszerűbb karácsonyi dala lett.
A 2012-es Eurovíziós Dalverseny magyarországi előválogatójának, a Dalnak volt az egyik zsűritagja Rákay Philip, Csiszár Jenő és Rakonczai Viktor mellett.
A Modern Talking a 80-as évek egyik jelentős német popegyüttese, Thomas Anders és Dieter Bohlen részvételével. Nagyon könnyed, romantikus és egyszerű hangulatú, de ennek ellenére kidolgozott slágereket adtak elő. A tagok külön külön is sikeres pályát jártak be, Anders, mint szólóénekes, Bohlen, mint számos más híres énekes és együttes (C. C. Catch, Blue System, Bonnie Tyler, Chris Norman, Smokie „Midnight Lady”) zeneszerzője.
Az 1984 októberében alakult, és néhány hónappal később világhírűvé vált együttes több mint 124 millió eladott lemezzel (A BMG 2003. júniusi adatai szerint) az egyik legsikeresebb európai együttesnek számít. Első feloszlásukat 1987. november 11-én jelentette be Dieter Bohlen, a csapat zeneszerző-producere, és a hangzás kitalálója. A Modern Talking visszatértét 1998. február 27-től számíthatjuk, mikor Thomas Gottschalk újra „összeházasította” őket a „Wetten dass…”-ban. További hat stúdióalbummal, számos slágerlistás dallal, valamint öt évvel később a duó tagjai közti érdekellentét újabb feloszláshoz vezetett. Ezt is Dieter Bohlen jelentette be 2003. június 7-én egy rostocki koncerten 25 ezer megrökönyödött rajongó előtt. A hatodik albumukat kivéve minden nagylemezük arany-, vagy platina státuszt ért el világszerte. Albumaik átlagban 5-6 millió példányban fogytak a Föld 50 országában. A már örökzöldé vált slágerek újra és újra felbukkannak a rádiókban, rendezvényeken. Habár már kevésbé keresett e hangzás, mégis több követője akad Németországban, Oroszországban. Thomas Anders továbbra is énekel Modern Talking dalokat szólókoncertjein, melyekkel járja a világ keleti országait (Kelet-Európa, Ázsia), ahol még mindig hihetetlenül népszerű az együttes, még ennyi idő elteltével is.
1984-ben Nyugat-Németországban egy fiatal producer rátalált egy összetéveszthetetlen hangú énekesre, akivel aztán megalkották első slágerüket, a "You’re My Heart, You’re My Soul"-t, ami bejárta a fél világot. Hamburgban így egy új, eddig ismeretlen hangzás született, ami aztán meghatározta a zenei életet. Hányan próbálták másolni a diszkó hangzást, melynek doktora Luis Rodriguez és Dieter Bohlen volt. Az énekes, Thomas Anders szerepe is vitathatatlan a sikerben: ez a világhíres összetétel egyedülállónak bizonyult még a producer, Dieter Bohlen kiemelkedő zenei teljesítményében is. Feldolgozások, és "másolatok" százai nem voltak képesek ezt megismételni. A recept kész volt, és így készültek egymás után a slágerek: Cheri Cheri Lady, Brother Louie, Geronimo’s Cadillac, Jet Airliner, stb. A fülbemászó dallamok és a könnyen megjegyezhető szövegek voltak a biztosítékok a siker számára. 1987-ben aztán a siker hirtelen megtorpant, mivel a duó 11 évre elhagyta a színpadot. Már ekkor is 65 millió eladott albummal büszkélkedhettek, azonban a nem túl szépnek mondható távozás és a duó által akkor „kiharcolt” negatív kampány megpecsételte a történelmüket, és a kritikusok mint zenei baklövés és balul elsült próbálkozás kezelték őket, aminek „szerencsére” vége lett. Thomas, Nora (Anders felesége, akkoriban úgymond az együttes 3. tagjaként tetszelgett) és Dieter már nevetségessé vált a sok felesleges egymás elleni áskálódással. Thomas szólókarrierbe kezdett, melynek sikere mérsékeltebb volt, és slágerlistás dalokat már nem tudott készíteni. Dieter Bohlen a Blue Systemmel és produceri munkáival azért továbbra is reflektorfényben maradt, bár csillaga 1997 végére már haldoklóban volt. Ekkor jött az ötlet, hogy hosszú idő után újra életre hívja legnagyobb projektjét, a Modern Talking-ot. Ezzel – mondhatnánk – a duó nagykorúvá vált, és sikerük 1998-ban a visszatérés után nagyobb volt, mint a nyolcvanas években bármikor. Eldobták ballasztjukat, már nem volt szükség Nora nyakláncra, lila öltönyre, és joggingruhára. Nem voltak többé nagy botrányok, és 6 évig tökéletesen működött is minden. Az első 2 évben rengeteg régi dalt újramixeltek, így korszerűsítve a hangzást az új nemzedék számára. A Sexy Sexy Lover után olyan felejthetetlen dalok születtek, mint a China In Her Eyes, Win The Race, vagy a Ready For The Victory. Nettó 8 év alatt 13 album került kiadásra, ebből 7 a visszatérés után. Több, mint 124 millió eladott lemez világszerte. Több, mint 400 arany és 50 platinalemez. Ez alatt a viszonylag rövid idő alatt 20 kislemezt/maxit készítettek, ebből Németországban 5 első helyezett, további 4 Top 5 helyezett, és még további négy Top 10, illetve kettő Top 20 helyezett volt. Magyarországon a visszatérés után kiadott 12 kislemez mindegyike bejutott a legjobb 10 maxi közé, és kettő első helyezett volt. Az utolsó 7 albumból 5 került be a Mahasz Top 10 albumai közé, kettő Nr. 1. volt, ebből a Back For Good az elmúlt évtized 19. legjobban fogyó albuma.
Míg a Modern Talking Németországban mindvégig erőteljesen jelen volt, a világsikerű duó elhanyagolta külföldi rajongóit, és hazáján és Oroszországon kívül máshol nem is koncertezett, aminek aztán sok helyütt a lassú elfelejtődés lett a vége.
Dieter Bohlen és Thomas Anders aztán 2003-ban úgy döntött, befejezi pályafutását, és újra szólóban folytatják tovább.
és még további maxi lemezeik is kiadattak
Modern Talking címmel közli Nádasdy Ádám a Magyar Narancsban nyelvművelő írásait 2000 júliusa óta mind a mai napig.
Nyári Aliz:
Élete: Nyári Aliz 1989. Április 28-án látta meg a nap világot, Magyarországon, azon belül Budaörsön.Van egy nővére, Nyári Edit, akivel kicsi koruk óta énekelnek. Édesapjuk a népszerű zenész, Nyári Károly.
Karrier(Summer Sisters): Aliz nevét először az X-faktorban hallhattuk. Ott szólóban indult el, akárcsak a nővére: Nyári Edit. De a zsűri azt mondta hogy csak együtt folytathatják a versenyt. Így megalakult a kettős duó, a Summer Sisters. A két lány eljutott a döntőig, de sajnos a 3. fordulóban kiestek. Még saját klipjük nincs, de tervezik hogy lesz. Imádnak tervezni ruhákat, ha minden jól megy saját ruhakollekciót dobnak a piacra.
2012-ben megjelent a Summer Sisters első saját dala az Éld Át, hozzá videoklip is készült.
Nyári Edit:
Nyári Edit 1985. Október 30-án született Budapesten, Magyarországon. Édesapja a népszerű zenész, Nyári Károly. Edit már gyermekkorától kezdve járt énektanárhoz, és mindig arról álmodott, hogy világhírű énekesnő lesz. Számos alkalommal fellépett már testvérével, Alizzal együtt különböző televíziós produkcióban és rendezvényeken.
Edit egész nap énekel, egyfolytában, még evés közben is! Mindene a zene, mindent megtesz annak érdekében, hogy a tehetségét a legjobb tudása szerint felszínre hozza és kamatoztassa.
2008-ban a Szent István Konzervatórium klasszikus ének szakán végzett Hormai József növendékeként. Ezzel egy időben lediplomázott a Zsigmond Király Főiskola kommunikáció-művelődésszervező bölcsész szakán. Klasszikus zongoratanulmányait a Weiner Leó Zeneművészeti Konzervatóriumban folytatja. Jelenleg klasszikus magán énektanulmányokat folytat Misu Zsuzsa operaénekes művésznőnél.
A 2010-es X-faktorban a zsűrit elkápráztatta a lány tehetsége. Az elődöntőben a Dreamgirl egyik slágerével indult, majd a középdöntőben is tovább jutott és bekerült az 50 legjobb énekes közé. A legjobb 24 közé viszont csak hugával engedték tovább a mentorok, így megalakult a Nyári Alíz és Nyári Edit páros, azaz a Summer Sisters.Sajnos a 3.döntőben kiesett a Summer Sisters, de a Nyári lányoknak sikerült karriert építeni,amit ma is ápolnak.Saját daluk még nincsen ugyan,de lehetséges,hogy várható lesz.Arról is szóltak hírek,hogy felbomlanak,de ez nem igaz,hisz a legtöbb hazai médiaeseményre együtt mennek.Imádják a divatot Edittel,szívesen terveznének ruhákat,és lehetséges,hogy saját kollekciójuk lesz.
A Nyári lányok jelenleg karrierépítésre koncentrálnak,és nemsokára az új daluk is megjelenik-Garbiela Spanic, a nemrég hazánkban járt világhírű telenovella-színésznő az ő otthonukban is járt,és rajongott a lányokért.
Taylor Alison Swift (USA, Pennsylvania, Wyomissing, 1989. december 13. –) amerikai hatszoros Grammy-díjas country-pop énekes, dalszerző és színész.
2006-ban kiadta debütáló kislemezét a Tim McGraw címmel, aztán nem sokára követte az önmagáról elnevezett első albuma, amely később multiplatina lett a RIAA által. Az egyik kimásolt dal az Our Song első lett a Billboard magazin country-dal listáján. 2008 novemberében megjelent második lemeze a Fearless , amelynek köszönhetően négy Grammy-díjat nyert köztük az "Év albuma" és "Év country albuma" kategóriában. A Fearless 11 egymást nem követő héten lett első a Billboard 200 listáján. Az album két kislemeze A Love Story és a You Belong With Me felvételek pedig nemzetközileg is sikeresek lettek. 2009-ben pedig Swift a Billboard Magzine-tól megkapta az "Év előadója" címet. 2010. október 25-én megjelent harmadik lemeze, a Speak Now, amiből az első héten 1.047.000 példányt értékesítettek. Az album harmadik kislemeze a Mean a Grammy díjátadón nyert a "Legjobb country felvétel" és a "Legjobb country dal" kategóriában. A negyedik lemeze, a Red 2012. október 22-én kerül a boltok polcaira.
Választották már az év dalszerzőjének, és többek között olyan elismerései vannak, mint hat Grammy-díj, tíz American Music Awards, 7 Country Music Association Awards, 6 Academy of Country Music Awards és 13 BMI Awards. Eladott világszerte 20 millió lemezt és 50 millió kislemezt, ezek közül 17,8 millió albumot és 47,6 millió kislemezt az Amerikai Egyesült Államokban. A zene mellett szívesen színészkedik. Szerepelt a CSI:A helyszínelőkben, a Valentin nap-ban és a The Lorax című animációs filmben. Swift támogatja a művészeti oktatást, a gyerekek írni-olvasni tudását, természeti katasztrófák áldozatait és a beteg gyermekeket.
Taylor Wyomissing városában született, Pennsylvaniában Scott és Andrea Swift egyetlen lányaként. Van egy öccse, Austin. Apja tőzsdeügynök, anyja pedig háztartásbeli. Mikor Swift 4. osztályos volt, megnyert egy országos költészeti versenyt egy 3 oldal hosszú verssel "Szörny a gardróbszekrényemben" címmel. A tizedik év végén, dalokat kezdett írni és karaoke versenyeken és fesztiválokon tűnt fel, szülővárosa már ekkor is támogatta őt. 11 éves korában egész nyáron át rettentően kitartó volt önmagához és megírta legelső 350 oldalas regényét, ami azóta is kiadatlan.
2006-ban adta ki debütáló dalát Tim McGraw címmel, ez a dal 6. helyen szerepelt a Billboard listáján. Később 2006. októberében, kiadta önálló debütáló albumát, mely egyenesen becsapódott a Hot Country Songs listájára és ezután háromszoros platina lemez lett a RIAA (Recording Idustry Association of America) besorolása szerint.
A Nielsen SoundScan szerint, Swift volt 2008-ban Amerikában a legtöbb albumot eladó művész, több mint 4 millió eladott albummal. Szintén 2008-ban született meg egyik saját szerzeménye Fearless címmel. A Nielsen SoundScan szerint ő volt az első előadó, akinek egy évben két különböző albuma került be a Top 10 közé.
2009 januárjában Swift pop-country első számú tehetségévé vált, és egy hónap alatt több mint 2 millióan töltötték le 3 különböző dalát fizetős oldalakról. 2009. február 8-án Taylor Swift végleg bevéste nevét a pop-country énekesek történelmébe, amikor is először adta elő egyik saját művét, ennek címe: "Love Story" (szerelmi történet), a dalhoz klip is készült és mai napig a Mainstream Top 40 klipje között szerepel.
Taylor Swift Fearless című albuma hatszoros platina lemez lett az Egyesült Államokban és az egész világon több országban is. Swift felemelkedett ezzel az albummal a legnagyobbak közé. A lemezen 13 dal van, amelyből hetet teljesen ő írt és a többiben társszerzőként működött közre. Az albumon levő négy számból készült klip a "You belong with me" (Hozzám tartozol) című dalból készült klippel első country énekesnőként nyert MTV Awardsot. A Fearless 4 Grammy-díjat is nyert köztük a legjobb album díját.
Taylor Swift szerepet kapott a Valentin nap című filmben is amit 2010-ben mutattak be Magyarországon. 2010 végén megjelent harmadik albuma, ami a Speak Now nevet viseli. A lemezről elsőként megjelent dal a Mine.
A Speak now 2010. október 25-én jelent meg és már azonnal az első héten platinalemez lett több mint egymillió albumnyi eladással.
Negyedik albuma, a Red 2012. október 22-én jelent meg.
Taylor Swift azt nyilatkozta a dalai nagy részét a vele történő események ihletik, ezért az albumai olyanok mint dalokban megfogalmazott naplók. "Aki meghallgatja a cd-t megtudja mi történt velem az elmúlt két esztendőben" -nyilatkozta harmadik stúdió lemezéről a Speak now-ról egy magazinnak. Az énekesnő rövidebb ideig járt Joe Jonasal 2008-ban. Róla írta "Forever and Always" című dalát. 2009 végén találkozott a Valentin nap forgatásán Taylor Lautnerrel kettőjük kapcsolata pár hónapig tartott. 2010-ben és még 2011 elején kapcsolatot folytatott Jake Gyllenhaal színésszel. Pletykák összehozták a szintén zenész John Mayer-rel, aki állítólag Dear John és The Story of Us című dalát ihlette. Taylor jó barátnője a színésznő Emma Stonenak és Selena Gomeznek.